reklama
kategoria: Kraj
28 grudzień 2024

Pierwsze operacje z wykorzystaniem robota da Vinci w Radomskim Centrum Onkologii

zdjęcie: Pierwsze operacje z wykorzystaniem robota da Vinci w Radomskim Centrum Onkologii / fot. PAP
fot. PAP
Specjaliści z Radomskiego Centrum Onkologii przeprowadzili pierwsze operacje nowotworów jelita grubego z wykorzystaniem robota chirurgicznego da Vinci. Szpital w Radomiu to pierwsza placówka na południu woj. mazowieckiego, która dysponuje tego rodzaju urządzeniem.
REKLAMA

Zdaniem lekarzy, robot da Vinci pozwala na przeprowadzanie operacji w trudno dostępnych miejscach z nieosiągalną przy dotychczas stosowanych metodach dokładnością.

"Operacje nowotworów z wykorzystaniem robota chirurgicznego to pociąg, który już ruszył, i którego już się nie da, a nawet nie należy zatrzymywać. To precyzja, której nie daje żadna z dotychczas stosowanych metod" - podkreśla specjalista chirurgii ogólnej i chirurgii onkologicznej Wojciech Majchrzak, pod którego kierownictwem odbyły się pierwsze zabiegi robotyczne w radomskim szpitalu onkologicznym.

Podczas operacji robotycznej chirurg siedzi przy specjalnej konsoli w pobliżu pacjenta i kontroluje narzędzia, które zginają się i obracają na wszystkie strony. "Mamy do dyspozycji system z kamerą 3D o wysokiej rozdzielczości, który powiększa widok wewnątrz ciała pacjenta. Robot przekłada ruchy dłoni chirurga na mniejsze, precyzyjne ruchy narzędzi robotycznych w ciele chorego" – mówi lekarz. W odróżnieniu od klasycznych metod usuwania nowotworów, operacja z wykorzystaniem robota da Vinci jest zabiegiem małoinwazyjnym, który wiąże się z niższym ryzykiem wystąpienia urazów operacyjnych i utratą krwi przez pacjenta. Dla chorych oznacza to skrócenie czasu pobytu w szpitalu i okresu rekonwalescencji oraz szybszy powrót do aktywności życiowej i zawodowej.

Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje obecnie zabiegi robotem da Vinci w przypadku trzech nowotworów: prostaty, jelita grubego i trzonu macicy.

W Radomskim Centrum Onkologii robot wykorzystywany jest obecnie do leczenia nowotworów jelita grubego. Szpital zapowiada jednak, że już wkrótce będzie także używany przy operacjach innych nowotworów.

Robot da Vinci to urządzenie, które coraz częściej trafia na wyposażanie polskich szpitali. Tylko w grudniu tego typu urządzenia pojawiły się m.in. w Szpitalu im. Jana Pawła II w Bełchatowie czy w 109 Szpitalu Wojskowym w Szczecinie. (PAP)Autorka: Ilona Pecka

ilp/ lm/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Mońki
0.8°C
wschód słońca: 07:30
zachód słońca: 15:47
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Mońkach

kiedy
2025-02-09 17:00
miejsce
Mediateka, Mońki, ul. Juliusza...
wstęp biletowany
kiedy
2025-02-09 20:00
miejsce
Mediateka, Mońki, ul. Juliusza...
wstęp biletowany