9 lipiec 2020

Uwaga! Oszuści włamują się na konta

fot. KPP Mońki
Policjanci ostrzegają przed oszustwami, którzy kradną pieniądza za pomocą systemu BLIK. Przestępcy włamują się na konta profili na Facebooku, wybierają osobę z grona znajomych i wysyłają do niej wiadomości prosząc o pożyczkę pieniędzy poprzez przesłanie kodu BLIK.
REKLAMA

Monieccy policjanci otrzymują kolejne zgłoszenia dotyczące oszustw metodą na BLIK-a. Sposób działania oszustów jest prosty. Najpierw włamują się na konto swojej ofiary na portalu społecznościowym, a następnie z tego konta wysyłają wiadomości do jej znajomych. W wiadomościach proszą o pożyczenie pieniędzy, tłumacząc to głównie nagłą potrzebą życiową, za pomocą kodów do autoryzowania płatności internetowych, tzw. BLIK-ów. Przestępcy wykorzystując przesłany kod dokonują transakcji, a następnie szybkiej wypłaty środków z konta.

Tylko w ostatnich dniach doszło do dwóch tego typu prób oszustw. Na szczęście nit nie stracił pieniędzy, zarówno właściciele kont, jak i ich znajomi wykazali się zdrowym rozsądkiem i przed przelaniem pieniędzy skontaktowali się telefonicznie z osobą „proszącą o pożyczkę”.

Kilka porad, jak nie stać się ofiarą oszustów:

  • Pilnujmy swoich haseł dostępowych i zadbajmy, aby nie były możliwe do odszyfrowania przez osoby nieupoważnione. Dla bezpieczeństwa zmieniajmy je co jakiś czas.
  • Pamiętajmy o wylogowaniu się z aplikacji za każdym razem po zakończeniu jej użytkowania.
  • Nie otwierajmy maili od nieznanych nam nadawców, a co najważniejsze zawartych w nich załączników.
  • Informujmy dzieci o szkodliwych konsekwencjach korzystania z Internetu.
  • Kontrolujmy strony internetowe, które przeglądają najmłodsi, możemy też zablokować witryny, których dzieci nie powinny przeglądać.
  • Unikajmy korzystania z otwartego Wi-Fi w takich miejscach jak centra handlowe i innych, gdzie codziennie przewijają się tysiące osób.
 
źródło: policja.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
podlaskie
23606
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Mońkach