Prawosławne święto Przemienienia Pańskiego na Grabarce
Liturgii przy ołtarzu polowym przewodniczy zwierzchnik Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego metropolita Sawa, w asyście hierarchów z kraju i z zagranicy.
Według szacunków policji wiernych uczestniczących w sobotnich uroczystościach jest kilka tysięcy. W piątek wieczorem, gdy – zgodnie ze wschodnią tradycją – rozpoczęły się obchody w sanktuarium na Grabarce, liczba uczestników szacowana była na ok. 8 tys. osób. Większych utrudnień na drogach dojazdowych do sanktuarium nie ma, ale funkcjonariusze kierujący ruchem proszą o stosowanie się do ich poleceń dotyczących parkingów.
Góra Grabarka, z małą cerkwią na wzgórzu i założonym w 1947 r. żeńskim klasztorem, to święte miejsce dla prawosławnych. Ma dla nich takie znaczenie, jak Częstochowa dla katolików. Nazywana jest też czasami wzgórzem krzyży, co wiąże się z tradycją przynoszenia tam przez wiernych krzyży wotywnych, które są na Grabarce ustawiane w różnych intencjach. Przez lata zebrały się ich na wzgórzu tysiące.
Jak co roku, część wiernych przybyła na święto Przemienienia Pańskiego w pieszych pielgrzymkach. Już od czwartku do sanktuarium docierały zorganizowane grupy pątników nie tylko z różnych miejscowości województwa podlaskiego (w tym z Białegostoku), ale też np. z Warszawy i Jabłecznej (woj. lubelskie). (PAP)
autor: Robert Fiłończuk
rof/ jann/