reklama
kategoria: Świat
25 kwiecień 2024

Ambasadorka Kanady odwiedziła ofiary wojny w Ukrainie

zdjęcie: Ambasadorka Kanady odwiedziła ofiary wojny w Ukrainie / pixabay/8232119
Ambasadorka Kanady w Ukrainie Natalka Cmoc odwiedziła w czwartek rannych żołnierzy i cywili z Ukrainy, którzy przebywają w Powiatowym Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej w Czeladzi. Ofiary wojny są tam leczone od 2022 r. w ramach Programu Pomocy Chirurgicznej Fundacji Kanada-Ukraina.
REKLAMA

"Przyjechałam odwiedzić fantastyczny kanadyjski zespół, który jest tutaj, aby wspierać Ukraińców (...). Mamy wiele krytycznych przypadków, gdzie ludzie potrzebują długoterminowej i bardzo złożonej pomocy, a do tego potrzebne są zespoły specjalistów (...). Ranni przyjeżdżają tutaj, gdzie otrzymują pomoc ze strony Kanadyjczyków, Polaków i Ukraińców. Zespoły medyczne spotykają się i robią wszystko, aby im pomóc" – powiedziała Cmoc.

Piąta misja w ramach Programu Pomocy Chirurgicznej Fundacji Kanada-Ukraina w czeladzkim szpitalu rozpoczęła się 19 kwietnia 2024 r. Na obecnym etapie oceniane są potrzeby pacjentów i ustalany jest harmonogram operacji. Jak przekazał Paul Slavchenko, główny anestezjolog misji, większość z nich wymaga rekonstrukcji twarzoczaszki po wybuchach bomb, czy ranach postrzałowych.

"Mamy zespół specjalistów od ortopedii i rekonstrukcji nerwów, ponieważ – w skutek wybuchów – zdarzają się złamania kończy i uszkodzenia nerwów (…). Mamy też zespół specjalistów od pobierania przeszczepów kości i naczyń krwionośnych z jednej części ciała np. w celu odtworzenia szczęki (…). To wyjątkowo wyspecjalizowana forma medycyny" – podkreślił Slavchenko.

Fundacja Kanada-Ukraina od 2014 r., czyli od początku rosyjskiej napaści, przeprowadziła siedem misji medycznych w największych miastach Ukrainy. Po rozpoczęciu przez Rosję pełnoskalowej wojny, do której doszło 24 lutego 2022 r., podjęto decyzję o przeniesieniu leczenia do Polski. Na podjęcie współpracy zgodził się Powiatowy Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Czeladzi, gdzie wydzielono specjalny oddział dla ofiar wojny, na którym pracuje personel z Kanady, Polski oraz Ukrainy. W ramach każdej z dotychczasowych pięciu misji trafiło tam od 40 do 50 pacjentów.

Pełnomocnik dyrektora szpitala ds. restrukturyzacji Dariusz Jorg zapowiedział, że po zakończeniu wojny placówka zamierza kontynuować współpracę z Fundacją Kanada-Ukraina. Ma ona polegać na szkoleniu ukraińskich lekarzy z wykorzystaniem najnowszych technologii medycznych, aby mogli później nieść pomoc we własnym kraju.(PAP)

Autor: Patryk Osadnik

pato/ jann/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Mońki
3.3°C
wschód słońca: 07:25
zachód słońca: 15:54
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Mońkach

kiedy
2025-02-09 17:00
miejsce
Mediateka, Mońki, ul. Juliusza...
wstęp biletowany
kiedy
2025-02-09 20:00
miejsce
Mediateka, Mońki, ul. Juliusza...
wstęp biletowany